Global Truss DT-PRO4000
13ft Tripod Crank Stand (DuraTruss)
Global Truss DT-PRO4000 | 13ft Tripod Crank Stand (DuraTruss)
Dura Truss DT PRO 4000 (Global DTPRO4000)
13ft. Crank Stand 264 lbs. Max Load
Maximum load 264 lbs. 120kg
Minimum load 22 lbs. 10kg
Maximum height 13.12 ft. 4000mm
Folded height 4.54 ft. 1385mm
Weight 63.93 lbs. 29kg
Foot extension dia. 4.92 ft. 1500mm
Dura Truss DTPro4000 (Global Truss DT Pro 4000)
Research with AI
Brand Global Truss
Name Global Truss DT-PRO4000 | 13ft Tripod Crank Stand (DuraTruss)
Primary Category Tripod Crank Stand
Dimensions 13.12 ft mm
Height 4.54 ft mm
Weight 63.93 lbs kg
Width 4.92 ft mm
Max SPL 264 lbs kg
Why to Invest?
How it Works?
What's Unique?
(1/2) Global Truss DT-PRO4000 | 13ft Tripod Crank Stand (DuraTruss) By Brian B 46 pts
July 09, 2025
(2/2) Global Truss DT-PRO4000 | 13ft Tripod Crank Stand (DuraTruss) By Doyle K 855 pts
July 09, 2025
Option #1 - Affirm Financing
Order Value Term Length APR
3, 6, 12 or 18 Months Interest-Bearing
  • -Upon Checkout, click Affirm
  • -Get approved in seconds
  • -No late fees
Option #2 - Synchrony Financing
  • -PREQUALIFY HERE
  • -Finance over 6, 9, 12 or 18 Months
  • -All products qualify for 6 Month 0% Interest Promo
  • -Some products qualify for 9, 12, or 18 Month 0% Interest Promo