Odyssey LSBP72WHT
72" Tall White Speaker Stands (Pair) w/ Bags
More Ways to Buy
Loading...
Staff Picks
Loading...
Odyssey LSBP72WHT | 72" Tall White Speaker Stands (Pair) w/ Bags
Elevate Your Sound with Stylish White Speaker Stands
Odyssey LSBP72WHT Competitive Differences
  • Adjustable poles with 7 height settings, ranging from 42.5" to 72.5"
  • Secure tension knob and safety pin for height locking
  • Heavy-duty base plates with three threaded hole locations for flexible arrangements
  • Durable white finish for a clean and professional look
  • Convenient carrying bags included for easy transportation
Odyssey LSBP72WHT Description
LSBP72WHT Features
  • Pair of white speaker stands
  • Height adjustable poles with 7 positions: 42.5", 47.5", 52.5", 57.5", 62.5", 67.5", 72.5"
  • Tension knob and safety pin for secure height adjustment
  • Each pole weighs 4.5 lbs
  • Maximum weight load: 50 lbs (bottom weight must be at least 10 lbs heavier than top weight)
  • Carrying bag included for the poles
LSBP72WHT Specifications
  • Base plate dimensions: 19.25" x 19.25" x 0.25"
  • Each base plate weight: 23.5 lbs
  • Base plate features four 0.5" tall feet
  • Two handle contour cutouts for easy handling
  • Three threaded hole locations for mounting flexibility
  • Base plate carrying bag included
  • Shipping dimensions (poles in bag): 43.5" x 6" x 4"
  • Shipping weight (poles in bag): 11 lbs
  • Shipping dimensions (base plate in bag): 20" x 20" x 2"
  • Shipping weight (base plate in bag): 25 lbs
  • UPC: 807822054637
OdyUSA LSBP72 White (Odyssey LSBP-72 WHT)
Research with AI
Brand Odyssey
Name Odyssey LSBP72WHT | 72" Tall White Speaker Stands (Pair) w/ Bags
Primary Category Speaker Stands
Dimensions 19.25" x 19.25" x 0.25" inches
Height 42.5" to 72.5" inches
Included Accessories Carrying bags for poles and base plates
Weight 4.5 lbs each lbs
Warranty Length Not specified years
Why to Invest?
How it Works?
What's Unique?
Key Features
Specifications
Base plate dimensions: 19.25" x 19.25" x 0.25"; Base plate weight: 23.5 lbs each; Pole weight: 4.5 lbs each; Base plate features four 0.5" tall feet and two handle contour cutouts; Shipping dimensions and weights provided for poles and base plates in bags.
Option #1 - Affirm Financing
Order Value Term Length APR
3, 6, 12 or 18 Months Interest-Bearing
  • -Upon Checkout, click Affirm
  • -Get approved in seconds
  • -No late fees
Option #2 - Synchrony Financing
  • -PREQUALIFY HERE
  • -Finance over 6, 9, 12 or 18 Months
  • -All products qualify for 6 Month 0% Interest Promo
  • -Some products qualify for 9, 12, or 18 Month 0% Interest Promo
Option #3 - Business Lease Financing
Option #4 - Free Lay-Away Program
  • -Call 877-775-7635 to get started
  • -No credit checks, no late fees, no minimum order
  • -Pay when you can & we'll ship when it's paid off
TRUSS & ACCESSORIES > Stands, Scrims & Stages > Speaker Stands
TRUSS & ACCESSORIES > Stands, Scrims & Stages > Lighting & Crank Stands
UPC: 807822054637
Brand: Odyssey
Odyssey LSBP72WHT | 72" Tall White Speaker Stands ...