Show Solutions ST-2020-120
20.5in x 20.5in - 10ft
Show Solutions ST-2020-120 | 20.5in x 20.5in - 10ft | Pro Series Square Truss
Large Format Aluminum Square Box Truss
Show Solutions ST2020 120 is a 10-foot section of large-format Pro Series square box truss designed for professional staging, lighting rigs, and large-scale production structures. With a robust 20.5" x 20.5" profile, it provides the strength and stability required for concert tours, production companies, and major staging installations.
Show Solutions ST2020 120 Competitive Differences
  • Large 20.5" x 20.5" square truss profile for high-capacity structural support
  • Industry-standard plated truss bolt pattern with Grade 8 hardware included
Show Solutions ST2020 120 Description
ST2020 120 Features
  • Pro Series large-format square box truss
  • 20.5" x 20.5" truss profile
  • 10 ft (120") truss section
  • 6061-T6 aluminum construction
  • Industry-standard plated truss bolt pattern
  • 2" OD x 1/8" main chords
  • 1" OD x 1/8" diagonal bracing
  • Designed for concert touring and large staging systems
  • Includes Grade 8 connection bolts
ST2020 120 Specifications
  • Truss Type: Square Box Truss
  • Dimensions: 20.5" x 20.5"
  • Length: 10 ft (120")
  • Main Chords: 2" OD x 1/8"
  • Diagonals: 1" OD x 1/8"
  • Material: 6061-T6 Aluminum
  • Connection Type: Industry-standard bolt plate
  • Hardware Included: Grade 8 bolts
What's In The Box
  • Show Solutions ST2020 120 Truss Section
  • Grade 8 Connection Bolts
Show Solutions ST-2020-120 (Show Solutions ST2020120)
Research with AI
Brand Show Solutions
Name Show Solutions ST-2020-120 | 20.5in x 20.5in - 10ft | Pro Series Square Truss
Primary Category Square Box Truss
Build Material 6061-T6 Aluminum
Dimensions 20.5in x 20.5in inches
Included Accessories Grade 8 connection bolts
Mounting Options Industry-standard plated truss bolt pattern
Specifications
Truss Type: Square Box Truss. Dimensions: 20.5" x 20.5". Length: 10 ft (120"). Main Chords: 2" OD x 1/8". Diagonals: 1" OD x 1/8". Material: 6061-T6 Aluminum. Connection Type: Industry-standard bolt plate. Hardware Included: Grade 8 bolts.
Included Accessories
Show Solutions ST2020 120 Truss Section and Grade 8 Connection Bolts.
Option #1 - Affirm Financing
Order Value Term Length APR
3, 6, 12 or 18 Months Interest-Bearing
  • -Upon Checkout, click Affirm
  • -Get approved in seconds
  • -No late fees
Option #2 - Synchrony Financing
  • -PREQUALIFY HERE
  • -Finance over 6, 9, 12 or 18 Months
  • -All products qualify for 6 Month 0% Interest Promo
  • -Some products qualify for 9, 12, or 18 Month 0% Interest Promo
Option #3 - Business Lease Financing
Option #4 - Free Lay-Away Program
  • -Call 877-775-7635 to get started
  • -No credit checks, no late fees, no minimum order
  • -Pay when you can & we'll ship when it's paid off
TRUSS & ACCESSORIES > Trussing > Straight Segment Box Truss
UPC: 807822405538
Brand: Show Solutions
Show Solutions ST-2020-120 | 20.5in x 20.5in - 10f...