Shure SLXD24/B58-G58
Shure SLXD24/B58-G58
Extended 20 Hz to 20 kHz frequency range  (microphone dependent)
120 dB dynamic range
Digital predictive switching diversity
44 MHz tuning bandwidth (region dependent)
32 available channels per frequency band (region dependent)
Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band
Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync
Up to 8 hours from 2 AA batteries or optional Shure SB903 rechargeable battery
Specifications:
Includes:
SLXD4 Digital Wireless Receiver
SLXD2 Wireless Handheld Transmitter with Beta 58A Capsule
RF Carrier Frequency Range: G58 - 470 to 514 Mhz, 1/10 mW output
RF Tuning Step Size
JB Band: 125 kHzAll
Other Bands: 25 kHz
Varies by region
Image Rejection: 70 dB typical
RF Sensitivity: −97 dBm at 10-5 BER
Latency: 3.2 ms
Audio Frequency Response: 20 Hz–20 kHz (+1, −2 dB)
Audio Dynamic Range, A-weighted, typical: 120 dB  @1% THD
Total Harmonic Distortion: 0.02%
System Audio Polarity
TRS: Positive pressure on microphone diaphragm produces positive voltage on the tip of the 6.35 mm (1/4-inch) with respect to the ring of the 6.35 mm output.
Mic Offset Range: 0 to 21 dB (in 3 dB steps)
Operating Temperature Range: 0 °F to 122 °F (−18 °C to 50 °C)
Storage Temperature Range−20°F to 165°F (−29°C to 74°C)
Shure Professional SLXD24/B58-G58 (Shure SLXD24-B58-G58)
Research with AI
Battery Life Up to 8 hours hours
Connectivity Protocols Digital wireless
Frequency Response 20 Hz–20 kHz Hz
Power Consumption 1/10 mW output mW
Brand Shure
Name Shure SLXD24/B58-G58
Build Material Not specified
Warranty Length Not specified years
Why to Invest?
How it Works?
The system uses digital wireless technology with predictive switching diversity to maintain stable signals and high audio quality. It pairs transmitters and receivers via IR scan and sync, operating within a 44 MHz tuning bandwidth and supporting multiple compatible systems per frequency band.
What's Unique?
Technical Specifications
RF Carrier Frequency Range: 470 to 514 MHz (G58), 1/10 mW output; Working Range: 100 m (328 ft); RF Tuning Step Size: 125 kHz (JB Band), 25 kHz (Other Bands); Image Rejection: 70 dB typical; RF Sensitivity: −97 dBm at 10-5 BER; Latency: 3.2 ms; Audio Frequency Response: 20 Hz–20 kHz (+1, −2 dB); Audio Dynamic Range: 120 dB @1% THD; Total Harmonic Distortion: 0.02%; Operating Temperature Range: −18 °C to 50 °C; Storage Temperature Range: −29 °C to 74 °C.
Included Accessories
SLXD4 Digital Wireless Receiver, SLXD2 Wireless Handheld Transmitter with Beta 58A Capsule, 2 AA batteries.
Option #1 - Affirm Financing
Order Value Term Length APR
3, 6, 12 or 18 Months Interest-Bearing
  • -Upon Checkout, click Affirm
  • -Get approved in seconds
  • -No late fees
Option #2 - Synchrony Financing
  • -PREQUALIFY HERE
  • -Finance over 6, 9, 12 or 18 Months
  • -All products qualify for 6 Month 0% Interest Promo
  • -Some products qualify for 9, 12, or 18 Month 0% Interest Promo