FBT Vertus CLA604AW
6x 4in Woofers - 125dB
FBT Vertus CLA604AW | 6x 4in Woofers - 125dB
The white FBT VERTUS CLA604AW two-way bi-amplified speaker system incorporates 6 x 4” custom woofer with 1” voice coil and 4 x 1" neodymium dome tweeter on waveguide. The internal Class D amplification, 400W for woofers, 100W for tweeters and DSP processor with 4 equalization presets provide unexpected dynamics in a system of these dimensions. The FBT VERTUS CLA604AW shall meet the following performance criteria: frequency response of 130Hz to 20kHz, maximum SPL of 125dB. The FBT VERTUS CLA604AW provides a DSP with 4 EQ presets. The feature an extruded aluminum construction and the front shall be protected by a heavy duty metal grille. The control panel provides volume, preset, HP filter, sources switch, 3 status led (on,peak, prt/limit ), XLR input and Neutrik Powercon supply input at the lower part of the column and XLR link and Neutrik Powercon loop out at the higher part. Superior as well as inferior latching system, enables the extension of the length of the line array adding CLA 604A modules for a greater modularity of the system and possibility to angle the columns of ±30° on the horizontal plane. The rapid latching system with pins allows for the expansion of the system, doubling-up CLA 208 SA modules to form a unified column with an absolute and coherent source integration.
Features:
2 way bi-amplified line array column
Extruded-aluminum powder coated cabinet
High level sound quality
Long distance sound projection
6 x 4" custom woofer with 1" voice coil
4 x 1" neodymium dome tweeter on waveguide
Class D 400W RMS amplifier for LF
100W RMS for HF with switch mode power supply
DSP processor with 4 presets
100°H x 20°V dispersion
Completely Manufactured in Italy
Applications:
School and corporate audio visual sound reinforcement
Background music/announcement: Restaurants, Pubs
Transportation terminals, Clubs,Auditorium, Theatres,
Gyms, Houses of worship
Ideal for both live applications, assisted by the CLA
208SAactive subwoofer, as well as for fixed installation
Specifications:
Configuration: 2 way
Built-in amplifier cont. LF/HF W RMS: 350 / 80
Built-in amplifier max. LF/HF W RMS: 400 / 100
Built-in amplifier max. peak LF/HF W 800 / 200
Frequency response @-6dB: 130Hz - 20KHz
Low frequency woofer inch: 6 x 4” - 1” coil
High frequency driver inch: 4 x 1” - 1” coil
Maximum SPL cont/peak dB: 122 / 125
Dispersion H x V: 100° x 20°
Input impedance: kOhm 22
Crossover frequency: kHz 2.5
AC Power requirements: VA 450
Input connectors: XLR with loop
Power cord: 16.4FT
Net dimensions (WxHxD) mm: 130x841x130
Net dimensions (WxHxD) inch: 5.12x33.1x5.12
Net weight: Kg/Lb 9 / 19.84
Transport dimensions (WxHxD): mm 220x930x220
Transport dimensions (WxHxD): inch 8.66x36.61x8.66
Transport weight: Kg/Lb 11.5 / 25.35
FBT Vertus CLA 604 A W (FBT Vertus CLA 604AW)
Research with AI
Beam Angle 100° horizontal x 20° vertical degrees
Frequency Response 130Hz - 20kHz Hz
Max SPL 125dB dB
Power Rating 400W RMS for woofers, 100W RMS for tweeters W
Wattage 400 / 100 W
Brand FBT
Name FBT Vertus CLA604AW
Primary Category Two-way bi-amplified speaker system
Build Material Extruded aluminum powder coated cabinet
Dimensions 130x841x130 mm mm
Mounting Options Superior and inferior latching system with ±30° horizontal angle adjustment
Transportability Transport weight 11.5 kg, transport dimensions 220x930x220 mm
Weight 9 kg kg
Control Interfaces Volume, preset, HP filter, source switch, 3 status LEDs (on, peak, prt/limit)
Onboard DSP DSP processor with 4 equalization presets
Driver Configuration 6 x 4” custom woofer with 1” voice coil and 4 x 1” neodymium dome tweeter
Woofer Size 6 x 4 inches inch
Features
2 way bi-amplified line array column; Extruded-aluminum powder coated cabinet; High level sound quality; Long distance sound projection; 6 x 4" custom woofer with 1" voice coil; 4 x 1" neodymium dome tweeter on waveguide; Class D 400W RMS amplifier for LF; 100W RMS for HF with switch mode power supply; DSP processor with 4 presets; 100°H x 20°V dispersion; Completely Manufactured in Italy.
Applications
Specifications
Configuration: 2 way; Built-in amplifier cont. LF/HF W RMS: 350 / 80; Built-in amplifier max. LF/HF W RMS: 400 / 100; Built-in amplifier max. peak LF/HF W: 800 / 200; Frequency response @-6dB: 130Hz - 20KHz; Low frequency woofer inch: 6 x 4” - 1” coil; High frequency driver inch: 4 x 1” - 1” coil; Maximum SPL cont/peak dB: 122 / 125; Dispersion H x V: 100° x 20°; Input impedance: 22 kOhm; Crossover frequency: 2.5 kHz; AC Power requirements: 450 VA; Input connectors: XLR with loop; Power cord length: 16.4FT; Net dimensions (WxHxD): 130x841x130 mm; Net weight: 9 kg; Transport dimensions (WxHxD): 220x930x220 mm; Transport weight: 11.5 kg.
Option #1 - Affirm Financing
Order Value Term Length APR
3, 6, 12 or 18 Months Interest-Bearing
  • -Upon Checkout, click Affirm
  • -Get approved in seconds
  • -No late fees
Option #2 - Synchrony Financing
  • -PREQUALIFY HERE
  • -Finance over 6, 9, 12 or 18 Months
  • -All products qualify for 6 Month 0% Interest Promo
  • -Some products qualify for 9, 12, or 18 Month 0% Interest Promo
Option #3 - Business Lease Financing
Option #4 - Free Lay-Away Program
  • -Call 877-775-7635 to get started
  • -No credit checks, no late fees, no minimum order
  • -Pay when you can & we'll ship when it's paid off
DJ & AUDIO > Speakers & Subs > Column Arrays
UPC: 8034138368925
Brand: FBT
Other similar products